Przy zakupie za minimum 350,00 zł dostawa GRATIS !!!*

Czy czarna herbata jest zdrowa dla każdego? Kiedy pić czarną herbatę, a kiedy jej unikać?

Czarna herbata to napar, który od tysięcy lat towarzyszy ludzkości. Jakie sekrety kryje? Jest to zdecydowanie najczęściej pity rodzaj herbaty na świecie, jego uniwersalność i setki odmian zdominowały praktycznie wszystkie kontynenty. Za co ją tak kochamy i w zasadzie czy czarna herbata jest zdrowa? Popularność tego napoju nie jest uwarunkowana jedynie smakiem. Posiada ona liczne właściwości, które dla jednych są wskazane, dla innych wręcz przeciwnie.

Napar doskonały na rozpoczęcie dnia

Czarna herbata jest bardzo często stosowana jako zamiennik do kawy. Niewielu zdaje sobie sprawę jak wiele łączy te napoje. Zarówno herbata, jak i kawa w swoim składzie posiadają substancje pobudzające. Kawa kofeinę, a herbata teina. Czym w zasadzie jest teina?

Pod względem chemicznym teina niczym nie różni się od kofeiny. Jednakże ich działanie na Twój organizm zdecydowanie się różni. Kofeina daje “szybkiego kopa”, przy czym teina uwalnia się zdecydowanie wolniej. Dzięki temu możesz zdecydowanie dłużej cieszyć się efektami. Jednakże trzeba na nie trochę poczekać. Czy czarna herbata jest zdrowa? Jeżeli zdecydujesz się wydłużyć czas parzenia z 2-3 minut do 5-6, herbata zyska inne działanie — odprężające i relaksujące.

Jaki wpływ na Twoje zdrowie ma picie czarnej herbaty?

W swoim składzie czarna herbata posiada bardzo ważne bioaktywne składniki — teaflawiny. Cechuje je działanie antyoksydacyjne. Dlaczego jest tak ważne dla naszego organizmu? Czy w takim razie czarna herbata jest zdrowa? Antyoksydanty można porównać do strażników naszego organizmu, którzy pilnują porządku. W licznych procesach metabolicznych, które są naturalną koleją rzeczy, powstają wolne rodniki. Twój organizm zna zneutralizowanie ich obecności, jednakże czasem może mu być ciężko. Dlatego zdecydowanie warto go wspomóc.

Czy czarna herbata jest zdrowa dla najmłodszych i kobiet ciężarnych?

Już wcześniej dowiedziałeś się, że czarna herbata zawiera teinę. Łatwo się domyślić, że osoby szczególnie nadwrażliwe na tą substancje powinny unikać herbaty. Czarna herbata może również utrudniać przyswajanie żelaza z pożywienia. Dlatego, jeżeli cierpisz na anemię, powinieneś unikać picia herbaty w trakcie posiłków.

Niemowlęta nie powinny pić czarnej herbaty. Jest to również związane z obecnością teiny w składzie naparu. W jadłospisie dzieci do 3 roku życia również nie powinna pojawiać się czarna herbata. Oczywiście w późniejszym wieku możemy stopniowo wprowadzać ten napój do codziennej diety dziecka. Należy natomiast obserwować, jak pociecha reaguje na picie czarnej herbaty.

Kobiety w ciąży również powinny unikać picia czarnej herbaty w dużych ilościach, właśnie ze względu na obecność substancji pobudzających. Mogą mieć one zły wpływ na rozwój płodu. Ciężarnym zaleca się ograniczenie spożycia tego napoju. Istnieje wiele zamienników, w tym ziołowych herbat, które z pewnością lepiej sprawdzą się w tym okresie. Jest to oczywiście sprawa indywidualna, każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto zapytać lekarza. Doktor będzie wiedział najlepiej, co jest dobre dla Twojego organizmu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl